Makinex 32kVA Dual Honda GX690 Petrol Generator GEN-32P-AU
SKU GEN-32P-AU
by Makinex
Original price
  • logo
  • logo
Availability:
In stock
Makinex 32kVA 415V 3-Phase Dual Honda GX690 Petrol Generator
Less than one third the size and weight of comparable towable and SKID generators, the 32kVA is the world’s smallest 3-phase 415V generator in its class. This is a game-changer for power-hungry contractors and tradesmen in the concrete, masonry and flooring industry.
Avoid all the hassle of a cumbersome heavy-duty generator parked at the curb. The 32kVA 415V is so small it fits in your equipment trailer or truck, and gets through standard doorways. So, you can put it right where it is needed, and eliminate the hazard and power loss of long cables.
The 32kVA uses permanent-magnet brushless alternator technology. This guarantees clean 415V three phase power and robust power supply.
Equipped with industry standard 32A 3 phase and 15A single phase outlets, the 32kVA 415V can power multiple pieces of single phase and 415V three phase equipment at the same time with no requirement for voltage selection. Just plug equipment into the right outlet and power it up!
Features:
  • Curbsite power is inconvenient and expensive
  • 5% loss in voltage every 100ft of long cables
  • Getting clean 32A 415V power close to work area
  • Towing generator to site or having it delivered
Solution Benefits
  • Light and small enough to carry on your truck
  • Single and 3-phase power generation
  • Powers 240V and 415V equipment at the same time
  • Simultaneous single and three phase equipment
  • Highly portable, thanks to four large wheels
  • Comes with 3 year warranty
  • High frequency and induction load gear compatible
Specifications:
  • Frequency: 50HZ
  • Voltage: 240V / 415V
  • Max output: 28000W/ 30kVA
  • Rated output: 24,000W
  • Sockets Provided: 2 X 15A SINGLE PHASE + 2 X 32A 3-PHASE SOCKETS BOTH WITH RCBO PROTECTION
  • DRY Weight: 320kg
  • Noise level (7m): TBA
  • Rated power factor: 0.8
  • Engine type: Twin cylinder Air Cooled Petrol
  • Engine model: Honda GX690 X 2
  • Starting system: Electric / Key Start
  • Engine Fuel economy: 10 L/h @ 50% LOAD
  • Fuel tank: 50 L
  • Dimensions: 1105mm(43.5in) (L) x 632mm(24.8in) (W) x 1206mm(40.3in) (H)