MAXWATT 2800W Pure Sine Digital Inverter Generator - MX2800ISE
SKU MX2800ISE
Original price
  • logo
  • logo
Availability:
In stock
MAXWATT 2800W Pure Sine Digital Inverter Generator
MaxWatt 2800W Petrol Inverter Generator with Electric and Recoil Start, 2 Year Warranty. Maxwatt digital inverter generators offer the best in portable power, fuel efficiency and are super silent. Besides the electrical output being able to power all sensitive equipment, the MX2800ISE is perfect for recreational caravanning and camping AND useful for home use as a backup power supply. This generator has a rated output of 2500 watts with a maximum output of 2800 watts.
Smart Engine Control reduces engine speed depending on size of load for better fuel efficiency.
Features:
  • Portable light weight design
  • Digital Inverter Technology
  • Pure Sine Wave Inverter Technology
  • 3 in 1 Digital Meter
  • Low Noise 65 dB
  • Fuel economic low idle mode
  • Light weight with wheels for easy transportation.
Specifications:
  • Starting Watts: 2800W
  • Running Watts: 2500W
  • Starting Amps at 240V: 11.67V
  • Running Amps at 240V: 10.42V
  • Voltage (V): 240V
  • Rated Frequency: 50Hz
  • THD: 3%
  • Outlets: 15 A IP 44 SOCKETS
  • Covered Outlets: Yes
  • Covered Circuit Breakers: Yes
  • Run Time at 1/4 Load: 11.5H
  • Noise Levelat 1/4 Load: 66.4dB
  • Inverter: yuxin
  • Parallel Capability: Yes
  • DC Operation: Yes
  • Voltmeter: No
  • Automatic Voltage Regulation: Yes
  • Battery: 1.6
  • Start Type: Electric Start
  • Engine Brand: MAXWATT
  • Engine Size: 149CC
  • Engine Type: 4-Stroke, Forced Air Cooling, Single Cylinder
  • Engine Speed: 4000
  • Fuel Type: Unleaded gasoline
  • Fuel Gauge: No
  • Fuel Tank Capacity (L): 7L
  • Fuel Tank Material: Plastic
  • Engine Oil Type: 10W-30