MaxWatt 4000 Watt Open Frame Inverter Generator - MX4000IO
SKU MX4000IO
Original price
  • logo
  • logo
Availability:
In stock
MaxWatt 4000 Watt Open Frame Inverter Generator
MaxWatt 4000W Petrol Pure Sine Wave Digital Inverter Open Frame Generator with Recoil Start, 2 Year Warranty. Maxwatt® petrol generators offer the best in portable power, fuel efficiency and are super silent. Besides the electrical output being able to power all sensitive equipment, the MX4000IO is perfect for home use as a backup power supply. This generator has a rated output of 3500 watts with a maximum output of 4000 watts.
Features:
  • Portable light weight design for easy transportation.
  • Pure Sine Wave Inverter Technology
  • 4 in 1 Digital Meter
  • Recoil Start
  • Smart engine control reduces engine speed depending on size of load for better fuel efficiency
Specifications:
  • Starting Watts: 4000
  • Running Watts: 3500
  • Starting Amps at 240V: 16.66A
  • Running Amps at 240V: 14.58A
  • Volts: 240V
  • THD: <3%
  • Outlets: 2 X 15 AMP OUTLETS
  • Covered Outlets: Yes
  • Covered Circuit Breakers: Yes
  • Run Time at 1/2 Load: 8h
  • Noise Level: 74dB
  • Inverter: YES
  • DC Operation: Yes
  • Automatic Voltage Regulation: Yes
  • Battery: No
  • Start Type: Recoil Start
  • Engine Size: 223cc
  • Engine Speed: Variable speed
  • Fuel Type: Petrol Unleaded
  • Fuel Gauge: Yes
  • Fuel Tank Capacity: 8L
  • Engine Oil Type: SAE 10W-30